Dievča z kaviarne

Autor: Zuzka Sabolová | 2.2.2011 o 15:56 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  65x

Keď ma prijali na moju vysnívanú vysokú školu, bola som nadšená. Konečne. Bývanie bez rodičov a bez večierky. Dokonalý život. Až kým ma nevyrazili, lebo som nespravila skúšky. Po mesiaci kŕmenia sa zmrzlinou a prespávania u kamarátov mi to došlo. Buď si nájdem prácu alebo sa vrátim domov. Motiváciu som teda mala.

Po ďalšom mesiaci nekonečných a nekonečne nudných smien v kaviarni som  mala na nájom. A prepadala panike pri predstave, že do konca života budem žiť v prenajatej garsonke, nalievať kávu a nosiť koláče.

Môj pocit vlastnej neschopnosti prichádzala každý deň presne o deviatej  podporiť jedna výnimočne odporná žena. Sadla si, vybrala svoj kožený diár a pôsobila nesmierne dôležito. Keď som sa spýtala: „Čo si dáte?“ naozaj najmilšie, ako som vedela, odvrkla iba: „To, čo vždy.“ Ešteže som sa včas dozvedela, že to, čo vždy, znamená presso a praženicu. A vtedy mi tiež došlo, že pravdepodobne budem mať tú česť každé ráno.

Tá žena vždy pôsobila zamestnane. A dôležito. Akoby tým mne aj všetkým ostatným okolo vravela: „Som veľmi dôležitá a vyťažená žena. Závisí odo mňa toľko ľudí...“ To isté hovorili aj jej drahé kožené lodičky, perfektný mejkap a vlasy... dokonca aj spôsob, akým chlipkala kávu vyzeral strašne snobsky. Medzitým už moja fáza: „Všetci ľudia sú takí hrozní, takí neschopní, takí  hlúpi...“ ůplne prešla. Už som si nemyslela, že môj neúspech bol spôsobený tým, že všetci a všetko je nefér. Teraz bolo niečo ako: „Som taká hrozná, taká neschopná, taká hlúpa...“

Tá žena rozhodne nebola nič z toho. A ja som si uvedomila, že závidím. Ona bola pre mňa ideál šťastia. Môjho šťastia, ktoré som nikdy nedosiahla. A potom mi napadlo, že ešte nikdy nevyzerala šťastne. A zrazu sa mi zdala smiešna. Celý jej zamestnaný život aj dôležitý výraz.

A dovolila som si byť šťastná aj  „iba“ ako dievča z kaviarne. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?