Dievča z kaviarne

Autor: Zuzka Sabolová | 2.2.2011 o 15:56 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  72x

Keď ma prijali na moju vysnívanú vysokú školu, bola som nadšená. Konečne. Bývanie bez rodičov a bez večierky. Dokonalý život. Až kým ma nevyrazili, lebo som nespravila skúšky. Po mesiaci kŕmenia sa zmrzlinou a prespávania u kamarátov mi to došlo. Buď si nájdem prácu alebo sa vrátim domov. Motiváciu som teda mala.

Po ďalšom mesiaci nekonečných a nekonečne nudných smien v kaviarni som  mala na nájom. A prepadala panike pri predstave, že do konca života budem žiť v prenajatej garsonke, nalievať kávu a nosiť koláče.

Môj pocit vlastnej neschopnosti prichádzala každý deň presne o deviatej  podporiť jedna výnimočne odporná žena. Sadla si, vybrala svoj kožený diár a pôsobila nesmierne dôležito. Keď som sa spýtala: „Čo si dáte?“ naozaj najmilšie, ako som vedela, odvrkla iba: „To, čo vždy.“ Ešteže som sa včas dozvedela, že to, čo vždy, znamená presso a praženicu. A vtedy mi tiež došlo, že pravdepodobne budem mať tú česť každé ráno.

Tá žena vždy pôsobila zamestnane. A dôležito. Akoby tým mne aj všetkým ostatným okolo vravela: „Som veľmi dôležitá a vyťažená žena. Závisí odo mňa toľko ľudí...“ To isté hovorili aj jej drahé kožené lodičky, perfektný mejkap a vlasy... dokonca aj spôsob, akým chlipkala kávu vyzeral strašne snobsky. Medzitým už moja fáza: „Všetci ľudia sú takí hrozní, takí neschopní, takí  hlúpi...“ ůplne prešla. Už som si nemyslela, že môj neúspech bol spôsobený tým, že všetci a všetko je nefér. Teraz bolo niečo ako: „Som taká hrozná, taká neschopná, taká hlúpa...“

Tá žena rozhodne nebola nič z toho. A ja som si uvedomila, že závidím. Ona bola pre mňa ideál šťastia. Môjho šťastia, ktoré som nikdy nedosiahla. A potom mi napadlo, že ešte nikdy nevyzerala šťastne. A zrazu sa mi zdala smiešna. Celý jej zamestnaný život aj dôležitý výraz.

A dovolila som si byť šťastná aj  „iba“ ako dievča z kaviarne. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pravidlá o konflikte záujmov má zlepšiť Glváč, ktorý tají svoje prepojenie s Bašternákom

Šéfa klubu Smeru navrhol do komisie na prípravu nových zákonov Andrej Danko.

EKONOMIKA

Vysoká zadlženosť, pravidelné zápchy. Ako žijú ľudia v trnavskom kraji

Kraju robia dobré meno kúpele či víno.

SVET

Filmárka Piussi: Babiš vyvoláva v Čechoch obrovský strach

Česká spoločnosť sa rozdelila na vítačov a náckov, tvrdí.


Už ste čítali?